MUDr. Magdaléna Šturalová | Praktický lékař

bg

Ke hřišti 100, 542 42 Pilníkov

Objednání On-Line

Detoxikační medicína

Detoxikace

Na úvod bych chtěla objasnit, co se zde vlastně skrývá pod pojmem detoxikace.

detoxikace

Detoxikací je zde myšlen souhrn postupů, jak naše tělo zbavit parazitů, virů, bakterií, plísní a hlavně toxických látek.

Již od narození se potýkáme se stále větším množstvím toxinů, aniž si to uvědomuje. Tyto toxiny se dostávají do našeho těla hlavně díky vzduchu, vodě a potravě. Následně se usazují v tlustém střevě, játrech a dalších vnitřních orgánech , kde pak způsobují různé choroby.

Pravidelně se staráme o čistotu svého příbytku i zevnějšku: uklízíme, dezinfikujeme, odstraňujeme nečistoty z těla, zubů a z vlasů. Zřejmě jste ale až dosud nepřemýšleli nad tím, jestli je Váš organismus čistý i zevnitř.


Nejdůležitější příznaky, podle kterých poznáte, že je pro Vás detoxikace nutná

 • Kožní problémy
 • Častá únava a slabost
 • Opakující se bolesti hlavy
 • Trávicí potíže
 • Plynatost a nadýmání
 • Hemeroidy
 • Divertikulitida
 • Chronická zácpa
 • Reflux, pálení žáhy
 • Syndrom dráždivého tračníku
 • Zápach z úst
 • Silně zapáchající stolice
 • Dušnost
 • Zácpa
 • Infekce Candidy

Postup při detoxikaci

1. Správné stravování

Typická česká kuchyně je jistě velice chutná, ale vytváří v těle kyselinotvorné prostředí, a tak přispívá valnou měrou i ke vzniku zánětů v nejrůznějších částech lidského těla. Pokud toto špatné stravování trvá dlouho, resp. řadu let, nejspíš se budeme potýkat ve starším věku se zdravotními problémy z překyselení, tj. chronickou nemocí různého typu. A ještě dříve třeba s bolestmi kloubů a zažívacími problémy. Proto bude třeba, jako první krok při detoxikaci, vyřadit ze stravy cukr, lepek a mléčné výrobky.

2. Očista střev

Detoxikaci začínáme vždy od střev. V zaneřáděném střevě vznikají nebezpečné toxiny otravující tělo. Bez očisty střeva nemají další detoxikační postupy skoro žádný význam“.

Průměrný člověk dnes jí málo ovoce a zeleniny, málo cvičí, sedí několik hodin denně, jí hodně mléčných výrobků, bílého pečiva, uzenin, masa a sladkostí. Z těchto důvodů se na stěnách střeva usazují nánosy zbytků potravy, zahnívají tam a postupně ucpávají střeva. Toxické látky se dostávají do krevního oběhu a do jater, které musí čistit krev. Je prokázáno, že toto je jeden z hlavních faktorů rakoviny tlustého střeva, poruchy imunity, poruchy jater i ledvin.

3. Dysmikrobie

Žijeme v představě , že uvnitř lidského těla nejsou cizorodé mikroorganismy ( pokud nejsme zrovna nachlazení ) a paraziti jsou záležitostí pouze rozvojových zemí. Ve skutečnosti jsme jimi promořeni skrz na skrz. Přiživují se na našich tělech, ujídají nám jídlo, produkují odpad a otravují svými jedy naše tkáně.

Naši předkové toto věděli a měli pravidelné antiparazitální kůry. Mezi bylinky, které pomáhají v boji s dysmikrobií patří např. Hřebíčkový olej, extrakt z černého ořešáku, grepová semínka nebo česnek.

4. Očista kloubů

Očistu kloubů provádíme až po důkladné očistě střev. Tato procedura Vám pomůže zbavit se usazenin solí v kloubech, kloubní únavy a bolestí při změnách počasí.

5. Očista jater

Játra (hepar) jsou největší a nejdůležitější žlázou lidského těla, zajišťující čištění krve. Pokud játra špatně fungují, nemohou správně fungovat ani ostatní systémy. A do budoucna z toho vznikají různé choroby. Mezi byliny, které pomáhají detoxikaci jater patří např. červená řepa, plod růže šípkové, ostropestřec mariánský a smetánka lékařská.

6. Očista ledvin

Očista ledvin je velmi důležitá pro jejich správnou funkci. Špatné fungování je způsobené nedostatečným příjmem tekutin a neustálým přetěžováním. V důsledku toho vznikají např. ledvinové kameny a písek.

7. Očista lymfatických cév

Touto procedurou očistíme lymfatické cévy a lymfatické uzliny, které jsou nejdůležitější součástí v obranném systému organismu.

8. Očista cév

Krev je důležitý orgán, který transportuje po těle živiny, kyslík a jiné důležité látky. Krev prodí po celém těle v cévním systému. Důležité je, aby cévy měly dostatečný průsvit, neboť při poruše průchodnosti cév dochází odumření tkáně, k infarktům mozku, srdce, plic atd. Proto očistě cév musíme věnovat mimořádnou pozornost.

Všechny procedury musí být prováděny za sebou od bodu 1 až po bod 8. Důkladná očista předejde různým komplikacím a zmírní nebo vyřeší ty stávající.